„…Czy chciałbyś mieszkać w Domu po Drugiej Stronie Lustra, Kiciu? (…) Oto jest korytarz. Jeżeli otworzysz drzwi naszego salonu, zobaczysz malusieńki skrawek naszego korytarza w Domu po Drugiej Stronie Lustra: i jak głęboko wzrok sięga, jest on bardzo podobny do naszego korytarza, tylko, wiesz, tam dalej może być zupełnie inny…”
L. Carroll: O tym co Alicja odkryła w domu po drugiej stronie lustra, w tłumaczeniu M. Słomczyńskiego
Portret wielokrotny Stanisława Ignacego Witkiewicza, St. Petersburg, 1917: pięć postaci autora w mundurze kapitana; która z nich jest prawdziwym Witkacym? Czy w ogóle jest wśród nich? I czy wówczas jest prawdziwy?
Nasz chyba najlepszy (może poza konkursem na centrum Warszawy) projekt konkursowy. Dziwne że nie dostaliśmy pierwszej i jedynej nagrody! Analizując przyczyny i skutki, które spowodowały że Gorzów dzisiejszy jest miastem o „niekonwencjonalnej” urodzie, doszliśmy do wniosku że jedynym rozwiązaniem problemu postawionego w warunkach konkursu jest działanie radykalne. Należy to miasto „wyhodować” w nowym miejscu, korzystając ze współczesnych możliwości technicznych i wiedzy historycznej, można proces powstawania miasta nieco przyśpieszyć i stworzyć coś w rodzaju klonu miasta ze wszystkimi zaletami (i niektórymi wadami). Miasta z dzielnicami średniowiecznymi, pozostałościami murów obronnych, dzielnicami XIX wiecznego rozwoju, alejami, parkami, z katedrą i ratuszem, z sądem i więzieniem – po prostu: miasta! A po tamtej stronie rzeki pozostawić to, co ma jakąś wartość, wyburzyć to, co je degraduje – stworzyć piękny park z elementami odbijającymi, jak w lustrze, fragmenty prawdziwego Gorzowa o kilkusetletniej, nieprzerwanej historii rozwoju.
konkurs: 2009
współautorzy:
Filip Winiewicz
Piotr Winiewicz